kedd, február 05, 2008

Ötkönyv

Sultanus kérdezi, 2007-ben melyik volt az öt általam legjobbnak tartott könyv.
Szívesen mondanám azt, hogy ez a legjobb öt könyv, amit 2007-ben olvastam, csak nem vagyok benne teljesen biztos, hogy így van. Inkább azt mondom, ezekre emlékszem, szerintem 2007 második feléből.

1. Józsa Márta: Amíg a nagymami megkerül Noran, Budapest, 2007.
Ajándékba kaptam, és azt szeretem benne, hogy úgy ír a rendszerváltás előtti kommunista Romániáról, hogy elkerüli az ordas közhelyeket, az Erdély-toposz nagy buktatóit (gyógyszerhiány, élelmiszerhiány, securitate stb.) hogy elhiszem, hogy gyerekszemmel valóban ilyen lehetett az átkos, hogy szórakoztat, és nagyon elgondolkodtat.

2. Békés Pál: Csikágó – gangregény Palatinus Kiadó, Budapest, 2006.
A századforduló Budapestjére visz vissza, a VII. kerültebe (ahol lakunk) és megteremti a környék jellegzetes figuráit. A novellák, írások hasonlítanak Mikszáth Tót atyafiak című könyvére, mert a szereplők átjárnak bennük, mégis külön történetként is megállják a helyüket. Tragédiák, szerelmek, front, háború, idegenek, elvándorlás – ezek a kötet hívószavai, de mégsem ponyva.

3. Moldova György: Bűn az élet Magvető Kiadó, Budapest, 1988.
A rendőrségről, bűnügyekről, módszerekről, tágabban a rendszerváltás előtti magyar társadalomról (is) szól a szociográfia. Nem mindig teljesen objektív a kérdező, és időnként eszünkbe jut, hogy ezek nem a mai állapotok, de izgalmas könyv.

4. Tárkány Szűcs Ernő: Magyar jogi népszokások Akadémiai Kiadó, Budapest, 2003.
Nem szakirodalom, legalábbis már nem így szerepel a tudatomban (amikor kellett volna, akkor még nem volt kész ez a reprint, az eredetit meg nem értem el). Élvezetes, érdekes, tanulságos, szigorúan szemezgetve érdemes olvasni, mert egyben nagyon tömény.

5. Polcz Alaine: Asszony a fronton Jelenkor Kiadó, Pécs, 2005.
Tetszett, bár én nem istenítem annyira, mint itt most szokás, mert nyelvileg és egyáltalán szerkesztésileg lehetett volna mit dolgozni rajta, de téma újszerűségét és őszinteségét nem lehet elvitatni tőle. Borzongató női sors, erőszak, naivitás, betegség, élni akarás, félelmek.
Menjen tovább a kérdés Nellinek, Rékucnak, és Timónak.

2 megjegyzés:

Neringa írta...

Huh, a Magyar jogi népszokások nekem is szakirodalom volt, és én is élveztem- volna, ha nem sürgetett volna huszonöt másik. hiába, könyvet csak nyugisan lehet olvasni.

Rekuc írta...

Hm. Nezd el hogy nincsenek ekezetek a megjegyzesemben - az egyetemrol irok. Tudod honnan latszik hogy nagyon reg nem talalkoztunk es nagyon reg nem beszelgettunk rendesen...? Onnan, hogy nem ismerem a konyveket amikrol beszelsz... Azt hiszem kovetkezo alkalommal amikor Budapesten jarok ujra ellatogatunk majd az Alexandraba...