vasárnap, március 29, 2009

Mettinek

Életem első nagyon sok évét otthon töltöttem és bár meg-megfordult a fejemben az utazás, a más országban lakás gondolata, sohasem úgy képzeltem el, hogy örök időkre, mindig csupán ideiglenesen, tapasztalatszerzés céljából gondoltam.
Arrogáns és ítélkező voltam mindazokkal szemben, akik nem Erdélyben képzelték el a jövőt, akik nem látták a lehetőségeket, akiknek nem feleltek meg az otthoni, egyáltalán nem rossz körülmények. Sokszor meg sem hallgattam az indokokat, magamban mindenkit árulónak könyveltem el, és nem érdekeltek a magyarázkodások.
A fricskát onnan kaptam, ahonnan a legkevésbé vártam volna. Mondhatnám, hogy a klasszikus eset történt velem: nem hallgattam meg a magyarázkodásokat, az indokokat, ezért pedig az lett a jutalmam, hogy megélhettem őket.
A legnehezebb ez volt: mentséget találni magamnak, felmenteni magamat, mert folyamatos bűntudattal mégsem lehet egy életen át.
Eljöttem és aki belőlem otthon maradt, az elveszett mindörökre. Két éve élek itt, és nyomokban sem fedezem fel azt, ki voltam ezelőtt a két év előtt. Voltak elvetélt kísérleteim arra, hogy olyan legyek, mint otthon. Kapaszkodtam a fényképektől a zenén keresztül az emlékekig mindenbe. Akkor, amikor ezek helyett az emberekbe kellett volna. Nem, nem azokba, akiket otthon hagytam, hanem azokba, akikkel itt találkoztam.
Az első évet ilyen szempontból úgy sikerült túlélni, hogy hittem abban, hogy egyszer, hamarosan hazaköltözöm. Egyedül vagy vele, de hazamegyünk. Ebből az következett, hogy minden itt történt dolgot igyekeztem úgy felfogni, mint egy tapasztalatot, melyet otthon fogok majd kamatoztatni. Tanultam a munka során mindenfélét és esténként lefekvés előtt elképzeltem, hogy otthon mihez kezdenék a tudásommal.
A következő fázisban arra gondoltam, hogy ha már fizikailag nem lehetek otthon, akkor innen azzal segítsem az otthoniakat, amivel tudom: vállaltam ingyen munkákat, szállítottam csomagot, vártam az állomásokon mindenféle küldeményeket, amiket én juttattam el itt a célponthoz. Ez megnyugtatott.
Csak közben rájöttem, hogy a folyamatos visszapillantás miatt lemaradok egy csomó mindenről: emberi kapcsolatokról, eseményekről, bulikról.
Akkor lett jó itt élni, amikor elfogadtam, hogy a költözéssel megváltoztam. Lehet, hogy enélkül is megtörtént volna a változás, csak nem ilyen drasztikusan.
A legnehezebb az önazonosság helyreállítása volt. Nem találtam senkit a környezetemben, aki folyamatosan visszaigazolhatta volna közös történetekkel, hogy milyen vagyok. Az ember gondol magáról bizonyos dolgokat, de megerősítés híján elbizonytalanodik. Keresni kellett tehát új ismerősöket, közös programokat kellett szervezni, hogy legyenek azonos viszonyítási pontok, amikre majd lehet hivatkozni. Hiányoztak a történetek, és ezeket valamilyen módon pótolni kellett. Ez került sok időbe.
A munka kétségkívül nagy segítségemre volt ebben. Az álláskeresés elején még válogattam, nem néztem meg akármilyen hirdetéseket, aztán később beláttam, hogy bármilyen munka hozhat új élményeket, embereket, elfoglaltságot. Szerencsém volt, mert mindemellett sikerült olyan munkát találni, ami érdekelt is. De ha több idő telik el, nyilván nagyobb kompromisszumokra is hajlandó lettem volna.
Ha adhatok tanácsot ilyen messziről, akkor az mindenképpen a következő: el kell fogadni a helyzetet. Amíg ezt nem lépjük meg, addig csak vegetálunk benne, de előnyeit nem nagyon tudjuk élvezni. Nem mondtam le róla, hogy hazamenjünk, csak legfeljebb már nem gondolok rá minden nap, és nem szabok határidőket sem magamnak, sem neki. Igyekszem azzal foglalkozni, hogy miért is jó itt, és mindezek mellett annyit menni haza, amennyit csak lehet. Látogatóba, pár napra, egy hétre, mikor mennyi sikerül.
Nekem most itt az a jó, hogy hazamenni és hazajönni is jó érzés.

6 megjegyzés:

Unknown írta...

Mindenekelőtt köszönöm.
Köszönöm.
Ha valaki, akkor te igazán sejted, milyen dolog ez, és rengeteg dologban igazad is van. Számos dolgban azonban nagyon különbözik mégis az ittlét.
Egyezik az „alapindok”, melyért elmentem. Egyezik a kezdeti hozzáállás.
Csakhogy ez változott. Ahogy te is, én is rengeteg remek emberrel talákoztam, párra már barátként is tekintek, olyanokra, akikhez fordulhatok, akikkel tudunk nevetni, s akik teljesen különböznek „a többiektől”. Nem hasonlítom őket az otthoniakhoz, önmagukért szeretem őket. És jó, hogy vannak, sokat vagyunk együtt közösen vagy egyenként.
Ahogy te is, én is utáltam eleinte, hogy én vagyok a „Chris csaja”. Aztán rájöttem: miért is lennék egy darabig ezeknek az embereknek más? Mi egyébbel definiálnának különben? Aztán fokozatosan engem is felhívtak, Christől függetlenül, külön-külön is megtaláltuk a hangot.
Ahogy kezdetben nálad is: a telefonomban gyakorlatilag 5 telefonszám szereplt, s az esetek többségében senki nem hívott. Ez is más már.
Viszont rengeteg messze eltérő körülmény nehezíti a dolgokat, s igazából ezek miatt nehéz. Eleve egy évre terveztem a kijövetelt. Arról senki nem tehet, se Chris, sem én (max a nagybankárok meg a nemzetközi politika), hogy a legszerencsétlenebb időpontot választottuk a kijövetelre: a munkanélküliség nem csak engem sújt, gyakorlatilag ismerőseink negyede állástalan, egy csomónak kilátásba helyezték az elbocsájtást. Sovány vigasz, ellenben igaz.
A másik, s egyben legdöbbenetesebb dolog, hogy kelet-európaiként (mindeféle törvénykezés dacára) valahol alapbető bizalmatlansággal tekintenek rád, egyszer azt is megkaptam, hogy „de legalább nem lengyel vagy”). Esélyt sem kapsz, hogy bebizonyítsd: beszéled a nyelvet, nem csak gagyorászod, eszed, is van és hajlandó vagy dolgozni. Most őszintén: te elvállalnál Tescos minkát? Mert kb. ennyi lehetőség van per pillanat. És uram bocsá’, ezt talán nem szeretném. Nem arról szól a dolog, hogy a mérce iszonyű magasan lenne, csupán az, hogy elkeserítő, hogy alaból nulla esélyt kapsz. Ezt próbálom valahol kifejezni, talán bénán. Nálad, erdélyiként nem hiszem, hogy belengte volna egyféle ki nem mondott idegenkedés az alapokat. A nyelv ugyanaz, nem?
Nem az önmagam változásával van bajom. Nem is Angliával. Szeretem Bristolt, ezt már tudom, csak valahol olyan, mintha mondjuk Debrecenben szeretnék munkát kapni. Haha. Londonban valszeg több lehetőség lenne, azt viszont Chris nem szeretné. Elfogadtuk mindketten, hogy feltehetően hazajövök nyáron, s –bár lehet, naivitás – nem hiszem, hogy a dolog végét jelentené majd, legfeljebb nagyon ritka, hathetente történő találkozókat. Mindenesetre addig sem adom fel, csak olykor letörök. Többször gondolkodtam, érdemes-e az ilyen hullámvölgyeket is szavakba önteni a blogban, aztán úgy gondoltam, elvégre mégiscsak ’naplóféle’ vagy mifene...
Szóval csak annyit akartam mondani, hogy a sok változás és negatívum dacára látom és értékelem a dolgokat, akkor is, ha rettentő nehéz. És nagyon jól esik, hogy írtál.
Millió csók:
Mett

M! írta...

Na, igen, sok körülmény eltér. Meg mások is vagyunk, te meg én. Én nagyon sokat mentem haza az elején, és így nehezebb is volt itt beilleszkedni.
Nyilván a tescós munka nem kompromisszum, hanem lemondás. Nem ismerem az ottani helyzetet munka fronton és az eltérő nyelv valóban nem könnyíti meg a dolgot.
Átfordítottam a dolgot P. viszonylatába, és lehet, hogy ő se találna olyan könnyen munkát Váradon, mint én itt annak idején. Így már jobban értem, milyen lehet.
Szeretnék valami nagyon okosat és jót mondani, de tényleg nem ismerem a helyzetet.
Ne add fel, Metti baba, én nagyon drukkolok!
Puszi,
M!

hahó írta...

Lehet, hogy meredek kérdés, de mennyire definiálja a személyiségedet az, hogy hol élsz? Elvileg nem kéne a lényed lényegén változtasson az, hogy Ro-ban, Hu-ban vagy a Maldív-szigeteken vagy.

M! írta...

Hát, elvileg nem tudom, hogy kellene-e definiálja (de azt hiszem, hogy igen), gyakorlatilag nálam meghatározza.
Lehet, hogy nem a fizikai helyszín, (bár, bár...), hanem inkább a közösség.
Ha abból indulok ki, hogy az identitás egyik jellemzője, hogy valamivel szemben vagy mellett határozzuk meg önmagunkat, akkor nem mindegy, hogy mi és milyen az a valami. Tudok e közösséget vállalni, vagy az lesz a domináns, hogy elkülönüljek tőle? Váradon könnyebb közösséget vállalni, itt pedig hangsúlyosabb a különbözőség.
A személyiség és az identitás szerintem nem ugyanaz, bár sok hasonlóság van köztük.
Magamon azt látom, hogy a személyiségemet kevésbé érinti a lakóhely, az identitásomat annál inkább.
Jó lenne tudni, hogy másnál is így van-e.

Unknown írta...

Azt hiszem, M!-mel kell egyetértenem. Nyilván az alapok megmaradtak nálam is, ugyanakkor az azonosulás vagy elutasítás egy hosszadalmasabb folyamat, nyilván ez elején még sokkal homályosabb és nem kikristályosult véleménnyel értékel(t)em a rengeteg új hatást, embereket. Idővel -jó esetben - kialakul(t) egyfajta összhang, amiben már én is "átlátom magam", egy új rendszer, de olykor bennem komolyan felmerült, hogy akkor most mi és ki vagyok tulajdonképpen (nyilván ehhez hozzájárultak az eddigi kudarcok, meg a másikra utalság, amit korábban sosem tapasztaltam "függyetlen szingliként"). Szóval bonyolultabb a dolog, mint az ember (vagy legalábbis én) gondolná...
Jaj, remélem, nem okoskom itt...AAAAAA

kingha írta...

jó volt ezt olvasni.
a költözés valóban nagyon megváltoztat (engem ... megváltoztatott) és ha nem fogadod el a helyzetet akkor - nem működsz jól egy ideig.
apró világokat építünk - és ha ebben jól vagyunk, akkor mindegy hogy new york vagy budapest vagy aknaszlatina - az otthon.